Projekta dienasgrāmata, kurā vērojama augu augšana un attīstība. Projekts "auga attīstība no sēklas". Praktiskais darbs pāros

Mērķis: ieinteresēt bērnus vērot augu dzīvi; iemācīt rakstīt augu attīstības novērojumu dienasgrāmatu.

  • Sniedziet priekšstatu par augu audzēšanu no sēklām, to augšanas atkarību un mitruma, gaismas un siltuma pieejamību.
  • Iemācieties novērot izmaiņas augu attīstība, analizēt, izdarīt secinājumus par noteiktiem modeļiem un attiecībām.
  • Attīstīt izziņas interesi; spēja analizēt un sintezēt, paškontrole.
  • Turpināt pilnveidot bērnu darba prasmes; attīstīt smagu darbu.
  • Stiprināt zināšanas par augu uzbūvi.
  • Izkopt interesi par augiem, iegūt pieredzi vērīgā un gādīgā attieksmē pret augu audzēšanu.

Rokasgrāmatas apraksts

  • Izgatavota no auduma, papīra
  • Atbilst metodiskajām, sanitārajām un higiēnas prasībām
  • Lieto visu vecumu bērniem
  • Paredzēts augu novērošanai (augšanai, attīstībai, kopšanai)
  • Izmanto darba uzdevumu un patstāvīgu darbību veikšanai
  • Saturs: auga forma, kartes (augu attīstība, kopšanas metodes).

1. attēls

2. attēls

Nodarbības gaita

Dārznieki.

Kā dārzeņi nedzims bez mūsu palīdzības.
Tiklīdz ir iestājies pavasaris, mēs stādām sēklas.
Kāds dārzs! Cilvēki ir pārsteigti
Saule sildīja zemi, izdīga grauds
No zemes pēkšņi iznāca gurķi, burkāni un sīpoli.

Tieši trīs zirņi tika iemesti zemē,
Un mēs savācām piecus maisus ar brīnišķīgām pākstīm.
Kāds dārzs! Cilvēki ir pārsteigti.

Novērošana – mērķtiecīga, sistemātiska apkārtējās pasaules objektu un parādību uztvere.

Lai uzkrātu zināšanas par augu augšanu un attīstību, izmantoju ilgtermiņa novērojumus. Bērni salīdzina objekta novēroto stāvokli ar to, kas bija iepriekš. Novērošanas kalendārs palīdz šajā jautājumā.

Pabalsts sniedz iespēju

  • noteikt auga stāvokli, pamatojoties uz atsevišķām pazīmēm (laistīšanas nepieciešamība), vai atjaunot kopainu (vai tomāti ir nogatavojušies pēc krāsas)
  • attīstīt inteliģenci un novērošanu
  • uzlabot analīzes, salīdzināšanas, secinājumu procesus
  • veikt novērojumus, kad bērni ir ļoti garīgi aktīvi, liek domāt, meklēt atbildes uz jautājumiem, attīsta zinātkāri

Ieguvums palīdz

  • iepazīstot objektu (izmēru, formu, krāsu)
  • izveido saikni starp šo novērojumu un iepriekšējo, ņem vērā turpmāko darbu
  • atjaunot visu bērnu novēroto attīstības priekšstatu.

3. attēls

Darbs. Darbs pie dabas ir īpaši svarīgs bērnu vispusīgai attīstībai.

Pirmsskolas vecuma bērni apgūst prasmes, sekojot augiem un mācoties, kādi apstākļi ir nepieciešami augšanai un attīstībai. Bērni ar prieku mācās irdināt un ravēt dārzu, laistīt dārzeņus, ar lielu interesi vērot augu augšanu un attīstību, savus novērojumus atzīmējot novērojumu kalendārā.

Rokasgrāmata piesaista bērnus piedalīties visa veida darbos, kas saistīti ar augu kopšanu, to audzēšanu un veicina neatkarību.

Ir svarīgi, lai bērnus aizrauj ne tikai izredzes audzināt garšīgi dārzeņi. Rokasgrāmata palīdz izprast sistemātiskas augu kopšanas nepieciešamību. Tajā pašā laikā bērniem jāvadās pēc augu strukturālajām iezīmēm, augšanas un attīstības perioda un viņu vajadzībām.

Bērni saņem uzdevumus, kas prasa rūpīgu auga stāvokļa uzraudzību.

4. attēls

Priekšrocību izmantošana pēc vecuma

Junioru grupas

  • pārsteiguma brīdis iepazīstoties ar augiem
  • attīstot spēju atšķirt izskats daži dārzeņi

Vidējās grupas

  • augu augšanas un attīstības novērojumu organizēšana ar bērniem
  • izcelt raksturīgās iezīmes (izmēru, krāsu, formu, detaļas)
  • spēļu tehnikas
  • darba uzdevumi
  • objektu salīdzināšana

Senioru grupas

  • veicot augu augšanas un attīstības ilgtermiņa novērojumus
  • neatkarīgi secinājumi un secinājumi
  • vizuālais palīglīdzeklis (raksts un fāžu secība, attīstības stadijas), lietojot salīdzināšanas paņēmienus, novērojumu laikā
  • bērnu mutiski ziņojumi par novērojumu rezultātiem

Sagatavošanas grupas

  • lai bērni demonstrētu lielāku neatkarību
  • dažādu savienojumu izveidošana
  • identificēt līdzīgas pazīmes, kas raksturīgas visai objektu grupai
  • lai salīdzinātu uzskatus
  • pašražošana dabas kalendārs

5. attēls

Apzināti pareiza attieksme pret dabu balstās uz maņu dabas uztveri, emocionālu attieksmi pret to un zināšanām par atsevišķu dzīvo būtņu dzīves īpatnībām, augšanu un attīstību. Pirmsskolas bērnībā dominējošās vizuāli efektīvās un vizuāli figurālās domāšanas formas nodrošina tikai īpaši atlasītas un vecumam atbilstošas ​​informācijas par dabu asimilāciju. Dabisko materiālu izvēles kritēriji ir to vizuālais noformējums un iekļaušanas iespēja praktiskajā darbībā.

Novērošanas dienasgrāmata Mani sauc Poļina Korņilova. Es mācos Krasnopakhorskas skolā. Man patīk sagatavot projektus dažādas tēmas. Bet visvairāk man patīk vērot augus.


Novērojumu dienasgrāmata Zirņu augšanu vēroju mēnesi. 1.Vispirms saslapinu zirņus. 2.Es pārliecinājos, ka tie neizžūst un apūdeņoju.


Novērojumu dienasgrāmata 3. Tad zirņi uzbriest un parādījās mazi asni. Tas notika trīs dienas vēlāk.


Novērojumu dienasgrāmata 4. Es iesēju zemē zirņus. Viņa laistīja un vēroja viņu. 5. Parādījās zaļa lapa.


Novērojumu dienasgrāmata 6. Zaļā lapa auga ļoti ātri. Viņš sniedzās pēc saules, bet es turpināju viņu laistīt.


Novērojumu dienasgrāmata 7. Izdīguši arī citi zirņi. Viņiem ir lapas. Lapas bija zaļas un maigas.


Novērojumu dienasgrāmata 8. Ar katru dienu lapu kļuva arvien vairāk, parādījās antenas.


Novērojumu dienasgrāmata 9. Un te kāti jau lieli, lapas arī izaugušas.


Novērojumu dienasgrāmata 10. Maniem zirņiem drīz būs ziedi, un tad augļi. Zirņu sēklas ir paslēptas pākstī.


STĀSTS ZAĻIE ZIRNĪŠI Indiju un Tibetu uzskata par zirņu dzimteni


ZAĻO ZIRŅU VĒSTURE Pastāv uzskats, ka izcilā romiešu oratora Cicerona vārds cēlies no vārda “Cicera”, kas latīņu valodā nozīmēja zirņus. Fakts ir tāds, ka vienam no viņa senčiem uz deguna bija taukains veidojums zirņa formā. Cicerona portrets. Marmors. 1. gadsimts BC e. Roma


GOROHOVU ĢIMENES ZAĻO ZIRŅU VĒSTURE Visi uzvārda “Gorohovs” īpašnieki var lepoties, ka viņiem ir kas kopīgs ar pašu Ciceronu.


TAS IR INTERESANTI! Senajā Grieķijā zirņus uzskatīja par nabadzīgo pārtiku. Francijā to pasniedza karaļa svētkos. Ķīnieši uzskatīja zirņus par bagātības simbolu.


Tas ir ļoti interesanti! Zirņi ir ļoti veselīgi. Tas satur daudz olbaltumvielu, vitamīnus C, B1, A, cinku, dzelzi. No zirņiem gatavo daudz garšīgi ēdieni. C C B1B1 B1B1 A A


Tas ir ļoti interesanti! Zirņus izmanto medicīnā. Uzlabo redzi. Stiprina matus. Stiprina nervus. Zirņi ir līdzeklis pret daudzām slimībām.



Mācību gada laikā skolotāji un bērni audzē dažādus augus, nereti arī kādu dzīvnieku pēcnācējus. Tas rada labvēlīgus apstākļus interesantu, īpaši ekoloģiski nozīmīgu novērojumu veikšanai. Dzīvas būtnes attiecības ar vidi tās ontoģenētiskās (individuālās) attīstības procesā visā augšanas periodā nav vienādas - tās būtiski mainās dažādos tās augšanas un attīstības posmos. Šis apstāklis ​​dod iespēju skolotājam kopā ar bērniem izsekot šīm parādībām, izmantojot dažu augu un dzīvnieku piemērus.

Augu augšanas novērojumi
Ziemā un pavasarī visas vecuma grupas logā veido sakņu dārzu, skolotāji audzē sīpolus, ķiplokus, puķu stādus, kā arī zaļumus, lai pabarotu dabas stūra iemītniekus. Pavasarī un vasarā uz vietas ir iespējams audzēt dārza kultūras bērnudārzs. Jebkura no iespējām ir piemērota, lai rūpīgi izsekotu vienas ikgadējās kultūras augšanai un attīstībai - secīgajiem ontoģenēzes posmiem un attiecīgajiem apstākļiem ārējā vide.

Šim nolūkam vispiemērotākie ir augi ar lielām sēklām: dārza vai dekoratīvās pupiņas, zirņi, nasturcijas, gurķi, kukurūza, saulespuķes u.c. Šo augu lielās sēklas ātri un redzami mainās pirmajā – dīgtspējas – stadijā. Tie uzbriest, palielinās, to āda pārsprāgst, un parādās biezs balts asns (sakne). Tas viss notiek dažu dienu laikā un noteikti pie noteiktiem ārējiem apstākļiem - barības vielas atrodas pašās dīgļlapās, sēkla dīgst to patēriņa dēļ.

Otrais attīstības posms ir veģetatīvās augšanas posms, kurā intensīvi aug zaļā masa: stublājs un lapas. Šajā attīstības periodā ir nepieciešams viss vides faktoru komplekss: mitrums, barības vielas, gaisma, siltums, gaiss . Nākamās divas ontoģenēzes stadijas ir ziedēšanas un augļu posmi, t.i. jaunu augu orgānu parādīšanās - vispirms ziedi, un pēc tam sēklas vai augļi ar sēklām. Šajā laikā daudziem augiem nepieciešams vairāk ūdens un barības vielu (bieži vien ļoti specifisku) nekā iepriekš. Tāpēc tos biežāk dzirdina un baro ar mēslojumu. Tādējādi, izmantojot viena vai divu augu piemēru, var izsekot to secīgām izmaiņām, būtiskām un ļoti pamanāmām pārvērtībām to izskatā saistībā ar mainīgiem dzīves apstākļiem.

Ar vecākiem bērniem pirmsskolas vecums Ir ieteicams izsekot viena auga augšanai un attīstībai no sēklas līdz sēklai. Vispiemērotākā kultūra šim nolūkam ir gurķis. Tam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citām kultūrām: lielas sēklas, kas dīgst, kad to mērcē; labi saskatāmas auga virszemes daļas modifikācijas - strauji augoša zaļā masa, lielas izteiktas formas lapas, skaisti un lieli ziedi, garšīgi augļi; spēja augt gan uz vietas, gan iekštelpās (kas ir īpaši vērtīgi). Ir tikai viens trūkums -
viss augšanas un attīstības periods no sēklām līdz gurķim ir diezgan garš.

Lai audzētu gurķi telpās un iegūtu ražu, jums jāievēro šādiem nosacījumiem: ņemt iekštelpu augsnei piemērotas agri nogatavojušās sēklu šķirnes; izveidojiet "siltu gultu" lielā traukā; sāciet augt, kad dienas gaišais laiks jau ir pietiekami ilgs; audzē ne vairāk kā 2-3 augus šajā dobē.

Secīgi gurķa novērojumi veido ciklu, kura saturs ir izmaiņas augošā un attīstošā augā saistībā ar tā dzīvotni. Šāda cikla specifika ir šādi punkti: optimālais laika intervāls starp novērojumiem (gurķa gadījumā - divas nedēļas) un obligāts ieraksts kalendārā gan par pašu augu, gan par apstākļiem, kādos tas aug. Ņemot vērā, ka novērojumu saturs vienmēr ir vienāds (auga stāvoklis, tā izskata izmaiņas), to konstrukcija var būt vienāda, t.i. ietver vienu un to pašu jautājumu kopu.

Piemēram, katrs gurķa novērojums varētu sekot šādai shēmai.
o Kas tev priekšā?
o Ir pagājušas divas nedēļas - vai gurķis ir mainījies?
o Kas ir mainījies - stublāji, lapas vai kas cits? Par ko viņi ir kļuvuši?
o Kāpēc augs mainījās?
o Kādos apstākļos gurķis auga šajā laikā?

Katrā auga attīstības posmā skolotājs vērš bērnu uzmanību uz jaunu orgānu parādīšanos augā un uz nepieciešamību mainīt tā dzīves vides apstākļus (vairāk laistīt, apsmidzināt, mēslot utt.) nekā iepriekš.

Augšanas un attīstības novērojumu ciklu var veidot uz citu augu piemēra: redīsi (aug ātri, bet sakņu kultūra atrodas zemē, tas nav redzams), tomāts (interesants augs, bet ir mazas sēklas, ilgs attīstības periods un sarežģīta lauksaimniecības tehnoloģija). Vispieejamākais veids ir audzēt zaļumus no sīpola stikla burkā. Šajā gadījumā tiek veikti novērojumi par sakņu un lapu augšanu. Tomēr auga izskatā nav skaidru transformāciju (attīstības stadiju), jo izmaiņas atspoguļo tikai tā augšanas procesu. Tas pats attiecas uz spuldzes dzīves vidi - tā nemainās, ūdens, gaisma, siltums paliek nemainīgi. Tas nav jābaro: zaļās spalvas saņem barības vielas no pašas sīpola, tāpēc šķiet, ka tā “zaudē svaru”. Šī sīpolu audzēšanas īpašība kļūst par priekšrocību - visus tā augšanas posmus ir viegli izdarīt.

Dzīvnieku augšanas un attīstības novērojumi

Uz to bērnudārza iemītnieku piemēra, kuri rada pēcnācējus, var veidot virkni novērojumu par dzīvnieku augšanu un attīstību. Tajos ietilpst putni (kanārijputniņi, viļņveidīgie papagaiļi), zīdītāji (kāmji, baltās žurkas, jūrascūciņas) un dzīvas zivis. Katram no šiem dzīvniekiem ir sava izteikta specifika, kas izriet no sugas bioloģiskajām īpašībām, tāpēc jauno īpatņu augšanas un attīstības novērojumu cikli būtiski atšķiras viens no otra.

Visefektīvākie ir kanārijputnu novērojumi: tie ir mierīgi putni, to ligzdas ir atvērtas - vienmēr var redzēt, kas tajās notiek, olu inkubācijas periods ir īss, cāļi izšķiļas gandrīz vienlaikus. Novērošanas cikls ietver šādus punktus.

Ligzdas sakārtošana no abu vecāku puses, t.i. apstākļu sagatavošana nākamajiem pēcnācējiem; Putnu dzīvotni šajā laikā bagātina ligzda celtniecības materiāls, papildu barība (īpaši svarīga ir minerālu uzturs, jo īpaši olu čaumalas, kas nepieciešamas cietas olas čaumalas veidošanai),

Olu dēšana, kuru iekšpusē ir dzīvi embriji, to inkubācija ir pirmais redzamais putnu attīstības posms, kas tiek veikts noteiktos apstākļos: uz mīksta pakaiša, ligzdas nodrošinātajā kaudzē un uz olām sēžot vecāki. , Pateicoties barības vielas, kas atrodas olbaltumvielās.

Izšķīlušies cāļi ir otrā ontoģenēzes stadija; cāļi absolūti nav gatavi patstāvīgai dzīvei, un viņu izdzīvošana ir pilnībā atkarīga no viņu vecāku vides veidojošās uzvedības: barošanas, sildīšanas un aizsardzības; ārējos apstākļos tiek pievienota “mazuļu” barība, ar kuru vecāki baro savus dzeltenmutes mazuļus.

Jaunie cāļi ir trešā attīstības stadija, kurai raksturīgi jaukti dzīves apstākļi: turpinās vecāku aprūpe un sākas patstāvīga uzvedība - barības meklēšana, orientēšanās telpā; lidot un citas patstāvīgas dzīves prasmes.

Seksuāli nobrieduši jaunputni (pēdējā attīstības stadija) - tie gandrīz neatšķiras no saviem vecākiem un paši spēj vaislas pēcnācējus; viņu dzīves apstākļi ir tādi paši kā pieaugušiem putniem.

Papagaiļu attīstības stadijas ir vienādas, taču augšanas process notiek dažādi: cāļu izšķilšanās laika gaitā tiek pagarināta, sākotnējā attīstība bērniem tiek slēpta, jo ligzda atrodas ligzdas kastē. Tomēr novērojumi ir pilnīgi iespējami, tikai tie tiek organizēti nedaudz atšķirīgi.

Zīdītājiem attīstība notiek dažādi: pirmais ontoģenēzes posms ir intrauterīns, un ārējiem apstākļiem parasta, mātīte ēd tikai nedaudz vairāk nekā parasti, un cilvēkiem ar viņu jārīkojas uzmanīgi.

Nākamais posms ir jaundzimušais. Šo periodu raksturo divas attīstības iespējas. Dažām sugām (piemēram, jūrascūciņām) mazuļi piedzimst nobrieduši (redzīgi, ar kažokādu un ātri sāk kustēties neatkarīgi). Citos (piemēram, zelta kāmji) - nenobrieduši, bezpalīdzīgi, (akli, kaili, neaktīvi). Abos gadījumos māte ir galvenais vidi veidojošais faktors - viņa baro mazuļus ar pienu, sasilda, sargā un sargā. Pirmajā gadījumā šis periods ir īsāks, jo pieaugušie mazuļi daudz ātrāk apgūst patstāvīgas uzvedības prasmes. Otrajā gadījumā jaundzimušo periods ir ilgāks un, kā likums, turpinās slepeni (bedrē, mājā), līdz mazuļi sāk skaidri redzēt, pārklājas ar matiem un sāk rāpot no ligzdas. Ārējie apstākļi šajā laikā uzlabojas: mātīte tiek bagātīgi un daudzveidīga barota, dota ūdens, lai viņa varētu ražot pienu un, galvenais, netiktu traucēta ģimene. Dažreiz cilvēku kaitinošā uzmanība pārvēršas par katastrofu: mātīte apēd savus pēcnācējus.

Nākamais zīdītāju attīstības periods ir mazuļi, pieaugušie mazuļi daudz spēlējas vecāku uzraudzībā un aktīvi apgūst pieaugušo uzvedības prasmes. Ārējie apstākļi paliek nemainīgi: pieaugušie dzīvnieki, tāpat kā iepriekš, rūpējas par mazuļiem, baro tos un rūpējas par tiem. Atšķirībā no iepriekšējā perioda, jūs varat sazināties un spēlēties ar mazuļiem.

Ontoģenēzes pēdējais posms ir dzimumbriedums un pilnībā neatkarīga uzvedība.
Tādējādi virkne dzīvnieku augšanas un attīstības novērojumu, izmantojot dekoratīvā putna vai pūkaina dzīvnieka piemēru, ļauj bērniem parādīt interesantu ekoloģisko aspektu: dzīvnieka organisma attīstības simts dienas un tā saistību ar mainīgo dzīvotni. . Šim novērojumu ciklam ir īpaša izglītojoša nozīme: skolotājs māca pirmsskolas vecuma bērnus ar lielu uzmanību, rūpību un piesardzību apieties ar dzīvnieku pēcnācējiem, māca radīt tiem labvēlīgu vidi un ņemt vērā jaunās dzīves trauslumu.

Kontroles jautājumi

1. Kāda ir “iknedēļas metode” pirmsskolas vecuma bērna iepazīstināšanai ar sezonālām dabas parādībām? Kāda ir tā specifika?

2. Kādus dzīvās un nedzīvās dabas parametrus skolotājs ik mēnesi ievēro kopā ar bērniem? Kā novērošanas metodes mainās nedēļas garumā?

3. Kāpēc nepieciešams novērot augu un dzīvnieku augšanu un attīstību? Kāda ir šo novērojumu ekoloģiskā nozīme?

4. Kādus attīstības posmus iziet viengadīgs augs? Kā tiek organizēts un veikts monitoringa cikls?

5. Kādus attīstības posmus iziet dzīvnieki: putni, zīdītāji? Kāda ir to novērošanas ekoloģiskā nozīme?

6. Kāda izglītojoša nozīme ir bērnu novērojumiem par dzīvu būtņu attīstību?

Vingrinājums
Veiciet jebkura dzīvnieka ģimenes novērojumu sēriju - ierakstiet katra novērojuma numuru, nosaukumu un mērķi

http://www.deti-66.ru/

Sēklu dīgtspējas un augu augšanas salīdzinošs novērojums

Viskrievijas interneta konkurss "Bērni izpētes projekts"


  • Projekta metodiskā pase.
  • Problēma un hipotēze.
  • Projekta mērķi un uzdevumi.
  • Projekta izpildes plāns un sagaidāmais rezultāts.
  • Progress.
  • Augu augšanas apstākļi.
  • Pētījumu dienasgrāmata.
  • Projekta rezultāti, vispārīgs secinājums.

PROJEKTA METODOLOĢISKĀ PASE

  • Saturiski - monosubjekts subjekts - apkārtējā pasaule;
  • pēc organizācijas formas - individuāla;
  • īstenošanas laika ziņā – vidēja termiņa;
  • pamatojoties uz īstenošanas rezultātiem - pētījumu.


  • Problēma

Augu audzēšana un to vērošana ir ļoti aizraujošs un izglītojošs process. Auga attīstība no sēklu dīgšanas līdz pirmo ziedu vai augļu parādīšanās ir dabas burvība. Tas prasa daudz laika un pacietības, pirms izaug pilnvērtīgs augs.

Hipotēze

Daba rada dažādus apstākļus augu sēklu dīgšanai. Šie apstākļi ietekmē auga turpmāko attīstību. Iepriekš izmērcot sēklu, augs veidojas ātrāk sakņu sistēma un dzinumu augšanu.


Projekta mērķis: Noskaidro, kādi apstākļi nepieciešami veiksmīgākai sēklu dīgšanai, veidošanās un labas auga attīstībai

  • Uzziniet jaunas un interesantas lietas no augu dzīves, paplašiniet savu redzesloku un paplašiniet savu vārdu krājumu.

Projekta mērķi

  • Augu dīgtspējas apstākļu salīdzinošā analīze.
  • Meklē informāciju par sēklu dīgšanas nosacījumiem.
  • Pupiņu diedzēšana ar un bez iepriekšējas mērcēšanas, mitruma un laistīšanas ietekme uz augu attīstību.

Pētījuma objekts: pupiņas.

Studiju priekšmets: apstākļi augu dīgšanai un augšanai.


PROJEKTA ĪSTENOŠANAS PLĀNS

  • Noskaidrojiet augu augšanas nosacījumus.
  • Iemērciet dažas pupiņu sēklas un ievietojiet tās augsnē.
  • Novēro asnu attīstību.
  • Uzraudzīt nosacījumu ievērošanu.
  • Saglabājiet pētījumu dienasgrāmatu.
  • Iegūstiet gala rezultātu.
  • Izdariet secinājumu.

Gaidāmais Rezultāts: pupiņu augs, kas audzēts no sēklām.


PROGRESS

  • Apkārtējās pasaules nodarbībās iepazinos ar apstākļiem, kas nepieciešami augu normālai attīstībai.
  • Internetā ar skolotājas palīdzību atradu informāciju par dažādu faktoru ietekmi uz augu augšanu.
  • No 20. novembra līdz 4. decembrim viņa veica vidusposma pētījumu par pupiņu audzēšanu.
  • Es izdarīju secinājumu.

AUGU AUGŠANAS APSTĀKĻI

Saules gaisma

gaiss

mitrums

augsne


PĒTNIECĪBAS DIENASGRĀMATA

  • 20. novembris (1. diena) – sagatavoja augsni un izmērcēja pupiņu sēklas .
  • 22. novembris (3. diena) – sēklas ir uzbriedušas, diedzētās sēklas ievietojušas augsnē un aplaistas ar ūdeni.
  • 1. decembris (6. diena) asni

izlauzās cauri augsnei.

  • 2. decembris (7. diena)

parādījās pirmās lapas.



  • 2. decembris (1 2 diena)
  • parādījās pirmās lapas
  • 4 decembris (1 2 diena)

lapu skaits ir pieaudzis.


Projekta rezultāti

Projekta mērķis: noskaidro, kādi apstākļi nepieciešami veiksmīgākai sēklu dīgšanai, veidošanās un labas auga attīstībai.

Secinājumi:

es Eksperimenta laikā radījām dažādus apstākļus, lai augi varētu noteikt to ietekmi uz auga augšanu un attīstību.

Dažas sēklas iepriekš iemērcām ūdenī (paraugs Nr. 1), bet citas iestādījām bez mērcēšanas (paraugs Nr. 2). Tās sēklas, kas tika izmērcētas, dīgst agrāk un enerģiskāk.

es . Ūdens ir nepieciešams auga augšanai un attīstībai.

II. Dažas pārāk daudz laistītās sēklas nedīgst, bet nomirušas, savukārt mēreni laistītās un irdinātās sēklas attīstījās ļoti labi.

II. Secinājums: gaiss ir nepieciešams augu augšanai.

III. Nolikuši vienu sēklu podu siltā, bet otru vēsā vietā, novērojām, ka siltumā augs attīstījās daudz labāk, bet aukstumā augs it kā nosalst un guļ.

III. Secinājums: siltums arī ir nepieciešams nosacījums augu attīstībai.

IV. Vienā podā sēklas iesējām reti, otrā – blīvi. Novērojām, ka blīvi stādītie augi izrādījās bāli, vāji un iegareni, savukārt reti stādītajiem augiem bija spilgti zaļas lapas un spēcīgi kāti. Draugs IV. Secinājums: saules gaisma augiem ir būtiska.

II. II. Dažas pārāk daudz laistītās sēklas nedīgst, bet nomirušas, savukārt mēreni laistītās un irdinātās sēklas attīstījās ļoti labi. Tātad secinājām, ka augu augšanai ir nepieciešams gaiss. Nolikuši vienu sēklu podu siltā, bet otru vēsā vietā, novērojām, ka siltumā augs attīstījās daudz labāk, bet aukstumā augs it kā nosalst un guļ. Tas nozīmē, ka siltums ir arī nepieciešams nosacījums auga attīstībai. Vienā podā sēklas iesējām reti, otrā – blīvi. Novērojām, ka blīvi stādītie augi izrādījās bāli, vāji un iegareni, savukārt reti stādītajiem augiem bija spilgti zaļas lapas un spēcīgi kāti. Izskaidrojumu tam atradām apstāklī, ka blīvi stādītajiem augiem nepietika saules gaismas, jo tie viens otru aizēnoja. Tas nozīmē, ka augiem ir nepieciešama saules gaisma. No grāmatām mēs uzzinājām, ka augi uzturu iegūst no augsnes. Jo barības vielām bagātāka ir augsne, jo labāk augs attīstās un nes augļus. Tādējādi auglīgas augsnes klātbūtne ir arī nepieciešams nosacījums labas ražas iegūšanai. Veicot mūsu eksperimentu, mēs novērojām auga attīstību no sēklu dīgšanas līdz pirmo augļu iegūšanai. Rezultāts ir tāds, ka augi auga un nesa augļus.


V. Augi barības vielas iegūst no augsnes.

V. auglīgāka augsne, tie labāks augs attīstās.

REZULTĀTS ir pupiņu augs, kas izaudzēts no sēklām.


Bērni audzē dažādus augus, bieži vien arī dažu dzīvnieku pēcnācējus. Tas rada labvēlīgus apstākļus interesantu, īpaši ekoloģiski nozīmīgu novērojumu veikšanai. Dzīvas būtnes attiecības ar vidi tās ontoģenētiskās (individuālās) attīstības procesā visā augšanas periodā nav vienādas - tās būtiski mainās dažādos tās augšanas un attīstības posmos. Šis apstāklis ​​dod iespēju skolotājam kopā ar bērniem izsekot šīm parādībām, izmantojot dažu augu un dzīvnieku piemērus.

Augu augšanas novērojumi


Ziemā un pavasarī visas vecuma grupas logā veido sakņu dārzu, skolotāji audzē sīpolus, ķiplokus, puķu stādus, kā arī zaļumus, lai pabarotu dabas stūra iemītniekus. Pavasarī un vasarā bērnudārza teritorijā ir iespējams audzēt dārza kultūras. Jebkura no iespējām ir piemērota, lai rūpīgi izsekotu vienas viengadīgās kultūras augšanai un attīstībai - secīgajiem ontoģenēzes posmiem un atbilstošiem vides apstākļiem.

Šim nolūkam vispiemērotākie ir augi ar lielām sēklām: dārza vai dekoratīvās pupiņas, zirņi, nasturcijas, gurķi, kukurūza, saulespuķes u.c. Šo augu lielās sēklas ātri un redzami mainās pirmajā – dīgtspējas – stadijā. Tie uzbriest, palielinās, to āda pārsprāgst, un parādās biezs balts asns (sakne). Tas viss notiek dažu dienu laikā un noteikti pie noteiktiem ārējiem apstākļiem - barības vielas atrodas pašās dīgļlapās, sēkla dīgst to patēriņa dēļ.

Otrais attīstības posms ir veģetatīvās augšanas posms, kurā intensīvi aug zaļā masa: stublājs un lapas. Šajā attīstības periodā ir nepieciešams viss vides faktoru komplekss: mitrums, barības vielas, gaisma, siltums, gaiss . Nākamās divas ontoģenēzes stadijas ir ziedēšanas un augļu posmi, t.i. jaunu augu orgānu parādīšanās - vispirms ziedi, un pēc tam sēklas vai augļi ar sēklām. Šajā laikā daudziem augiem nepieciešams vairāk ūdens un barības vielu (bieži vien ļoti specifisku) nekā iepriekš. Tāpēc tos biežāk dzirdina un baro ar mēslojumu. Tādējādi, izmantojot viena vai divu augu piemēru, var izsekot to secīgām izmaiņām, būtiskām un ļoti pamanāmām pārvērtībām to izskatā saistībā ar mainīgiem dzīves apstākļiem.

Vecākā pirmsskolas vecuma bērniem ir ieteicams izsekot viena auga augšanai un attīstībai no sēklas līdz sēklai. Vispiemērotākā kultūra šim nolūkam ir gurķis. Tam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citām kultūrām: lielas sēklas, kas dīgst, kad to mērcē; labi saskatāmas auga virszemes daļas modifikācijas - strauji augoša zaļā masa, lielas izteiktas formas lapas, skaisti un lieli ziedi, garšīgi augļi; spēja augt gan uz vietas, gan iekštelpās (kas ir īpaši vērtīgi). Ir tikai viens trūkums -


viss augšanas un attīstības periods no sēklām līdz gurķim ir diezgan garš.

Lai audzētu gurķi iekštelpās un iegūtu ražu, jāievēro šādi nosacījumi: jāņem iekštelpu augsnei piemērotas agri nogatavojušās sēklu šķirnes; izveidojiet "siltu gultu" lielā traukā; sāciet augt, kad dienas gaišais laiks jau ir pietiekami ilgs; audzē ne vairāk kā 2-3 augus šajā dobē.

Secīgi gurķa novērojumi veido ciklu, kura saturs ir izmaiņas augošā un attīstošā augā saistībā ar tā dzīvotni. Šāda cikla specifika ir šādi punkti: optimālais laika intervāls starp novērojumiem (gurķa gadījumā - divas nedēļas) un obligāts ieraksts kalendārā gan par pašu augu, gan par apstākļiem, kādos tas aug. Ņemot vērā, ka novērojumu saturs vienmēr ir vienāds (auga stāvoklis, tā izskata izmaiņas), to konstrukcija var būt vienāda, t.i. ietver vienu un to pašu jautājumu kopu.

Piemēram, katrs gurķa novērojums varētu sekot šādai shēmai.


o Kas tev priekšā?
o Ir pagājušas divas nedēļas - vai gurķis ir mainījies?
o Kas ir mainījies - stublāji, lapas vai kas cits? Par ko viņi ir kļuvuši?
o Kāpēc augs mainījās?
o Kādos apstākļos gurķis auga šajā laikā?

Katrā auga attīstības posmā skolotājs vērš bērnu uzmanību uz jaunu orgānu parādīšanos augā un uz nepieciešamību mainīt tā dzīves vides apstākļus (vairāk laistīt, apsmidzināt, mēslot utt.) nekā iepriekš.

Augšanas un attīstības novērojumu ciklu var veidot uz citu augu piemēra: redīsi (aug ātri, bet sakņu kultūra atrodas zemē, tas nav redzams), tomāts (interesants augs, bet ir mazas sēklas, ilgs attīstības periods un sarežģīta lauksaimniecības tehnoloģija). Vispieejamākais veids ir audzēt zaļumus no sīpola stikla burkā. Šajā gadījumā tiek veikti novērojumi par sakņu un lapu augšanu. Tomēr auga izskatā nav skaidru transformāciju (attīstības stadiju), jo izmaiņas atspoguļo tikai tā augšanas procesu. Tas pats attiecas uz spuldzes dzīves vidi - tā nemainās, ūdens, gaisma, siltums paliek nemainīgi. Tas nav jābaro: zaļās spalvas saņem barības vielas no pašas sīpola, tāpēc šķiet, ka tā “zaudē svaru”. Šī sīpolu audzēšanas īpašība kļūst par priekšrocību - visus tā augšanas posmus ir viegli izdarīt.

Dzīvnieku augšanas un attīstības novērojumi

Uz to bērnudārza iemītnieku piemēra, kuri rada pēcnācējus, var veidot virkni novērojumu par dzīvnieku augšanu un attīstību. Tajos ietilpst putni (kanārijputniņi, viļņveidīgie papagaiļi), zīdītāji (kāmji, baltās žurkas, jūrascūciņas) un dzīvas zivis. Katram no šiem dzīvniekiem ir sava izteikta specifika, kas izriet no sugas bioloģiskajām īpašībām, tāpēc jauno īpatņu augšanas un attīstības novērojumu cikli būtiski atšķiras viens no otra.

Visefektīvākie ir kanārijputnu novērojumi: tie ir mierīgi putni, to ligzdas ir atvērtas - vienmēr var redzēt, kas tajās notiek, olu inkubācijas periods ir īss, cāļi izšķiļas gandrīz vienlaikus. Novērošanas cikls ietver šādus punktus.

Ligzdas sakārtošana no abu vecāku puses, t.i. apstākļu sagatavošana nākamajiem pēcnācējiem; Putnu dzīvotne šajā laikā ir bagātināta ar būvmateriālu, papildu barību (īpaši svarīga ir minerālu uzturs, jo īpaši olu čaumalas, kas nepieciešamas olas cieta čaumalas veidošanai),

Olu dēšana, kuru iekšpusē ir dzīvi embriji, to inkubācija ir pirmais redzamais putnu attīstības posms, kas tiek veikts noteiktos apstākļos: uz mīksta pakaiša, heple, ko nodrošina ligzda un vecāki sēž olas, pateicoties olbaltumvielās esošajām uzturvielām.

Izšķīlušies cāļi ir otrā ontoģenēzes stadija; cāļi absolūti nav gatavi patstāvīgai dzīvei, un viņu izdzīvošana ir pilnībā atkarīga no viņu vecāku vides veidojošās uzvedības: barošanas, sildīšanas un aizsardzības; ārējos apstākļos tiek pievienota “mazuļu” barība, ar kuru vecāki baro savus dzeltenmutes mazuļus.

Jaunie cāļi ir trešā attīstības stadija, kurai raksturīgi jaukti dzīves apstākļi: turpinās vecāku aprūpe un sākas patstāvīga uzvedība - barības meklēšana, orientēšanās telpā; lidot un citas patstāvīgas dzīves prasmes.

Seksuāli nobrieduši jaunputni (pēdējā attīstības stadija) - tie gandrīz neatšķiras no saviem vecākiem un paši spēj vaislas pēcnācējus; viņu dzīves apstākļi ir tādi paši kā pieaugušiem putniem.

Papagaiļu attīstības stadijas ir vienādas, taču augšanas process notiek dažādi: cāļu izšķilšanās laika gaitā tiek pagarināta, sākotnējā attīstība bērniem tiek slēpta, jo ligzda atrodas ligzdas kastē. Tomēr novērojumi ir pilnīgi iespējami, tikai tie tiek organizēti nedaudz atšķirīgi.

Zīdītājiem attīstība notiek atšķirīgi: pirmais ontoģenēzes posms ir intrauterīns, un ārējie apstākļi ir normāli, mātīte ēd tikai nedaudz vairāk nekā parasti, un cilvēkiem ar viņu jārīkojas uzmanīgi.

Nākamais posms ir jaundzimušais. Šo periodu raksturo divas attīstības iespējas. Dažām sugām (piemēram, jūrascūciņām) mazuļi piedzimst nobrieduši (redzīgi, ar kažokādu un ātri sāk kustēties neatkarīgi). Citos (piemēram, zelta kāmji) - nenobrieduši, bezpalīdzīgi, (akli, kaili, neaktīvi). Abos gadījumos māte ir galvenais vidi veidojošais faktors - viņa baro mazuļus ar pienu, sasilda, sargā un sargā. Pirmajā gadījumā šis periods ir īsāks, jo pieaugušie mazuļi daudz ātrāk apgūst patstāvīgas uzvedības prasmes. Otrajā gadījumā jaundzimušo periods ir ilgāks un, kā likums, turpinās slepeni (bedrē, mājā), līdz mazuļi sāk skaidri redzēt, pārklājas ar matiem un sāk rāpot no ligzdas. Ārējie apstākļi šajā laikā uzlabojas: mātīte tiek bagātīgi un daudzveidīga barota, dota ūdens, lai viņa varētu ražot pienu un, galvenais, netiktu traucēta ģimene. Dažreiz cilvēku kaitinošā uzmanība pārvēršas par katastrofu: mātīte apēd savus pēcnācējus.

Nākamais zīdītāju attīstības periods ir mazuļi, pieaugušie mazuļi daudz spēlējas vecāku uzraudzībā un aktīvi apgūst pieaugušo uzvedības prasmes. Ārējie apstākļi paliek nemainīgi: pieaugušie dzīvnieki, tāpat kā iepriekš, rūpējas par mazuļiem, baro tos un rūpējas par tiem. Atšķirībā no iepriekšējā perioda, jūs varat sazināties un spēlēties ar mazuļiem.

Ontoģenēzes pēdējais posms ir dzimumbriedums un pilnībā neatkarīga uzvedība.


Tādējādi virkne dzīvnieku augšanas un attīstības novērojumu, izmantojot dekoratīvā putna vai pūkaina dzīvnieka piemēru, ļauj bērniem parādīt interesantu ekoloģisko aspektu: dzīvnieka organisma attīstības simts dienas un tā saistību ar mainīgo dzīvotni. . Šim novērojumu ciklam ir īpaša izglītojoša nozīme: skolotājs māca pirmsskolas vecuma bērnus ar lielu uzmanību, rūpību un piesardzību apieties ar dzīvnieku pēcnācējiem, māca radīt tiem labvēlīgu vidi un ņemt vērā jaunās dzīves trauslumu.

Kontroles jautājumi

1. Kāda ir “iknedēļas metode” pirmsskolas vecuma bērna iepazīstināšanai ar sezonālām dabas parādībām? Kāda ir tā specifika?

2. Kādus dzīvās un nedzīvās dabas parametrus skolotājs ik mēnesi ievēro kopā ar bērniem? Kā novērošanas metodes mainās nedēļas garumā?

3. Kāpēc nepieciešams novērot augu un dzīvnieku augšanu un attīstību? Kāda ir šo novērojumu ekoloģiskā nozīme?

4. Kādus attīstības posmus iziet viengadīgs augs? Kā tiek organizēts un veikts monitoringa cikls?

5. Kādus attīstības posmus iziet dzīvnieki: putni, zīdītāji? Kāda ir to novērošanas ekoloģiskā nozīme?

6. Kāda izglītojoša nozīme ir bērnu novērojumiem par dzīvu būtņu attīstību?

Vingrinājums
Veiciet jebkura dzīvnieka ģimenes novērojumu sēriju - ierakstiet katra novērojuma numuru, nosaukumu un mērķi
Novērošana, izmantojot eksperimentus
Ar pirmsskolas vecuma bērniem var veikt vienkāršus eksperimentus ar dažādiem dzīvās un nedzīvās dabas objektiem Speciāli organizētas eksperimentālās situācijas, atšķirībā no vienkāršiem novērojumiem, ļauj skaidrāk saskatīt augu, dzīvnieku un to individuālās īpašības, aspektus, īpašības. vitāli svarīgas funkcijas, veicot eksperimentus, var skaidri parādīt viņu saistību ar apkārtējo vidi, kas mudina bērnus salīdzināt un kontrastēt, tādējādi attīstot novērošanu, uztveri un domāšanu.

Piemēram, lai bērni redzētu, kā putns reaģē uz ārējiem signāliem, no dažādām būra pusēm var ieslēgt lukturīti un piezvanīt. Pirmsskolas vecuma bērni no putna uzvedības atklās, ka tas labi redz, ka tam ir ausis un ka tas labi dzird (lai gan tam trūkst ārējo ausu). Jūs varat veikt dažādus eksperimentus ar ūdeni un gaisu, smiltīm un mālu, akmeni un koku. Visi šie dabīgie materiāli ir daļa no dzīvo būtņu dzīvotnes, tāpēc ir lietderīgi iepazīties ar to īpašībām. Ūdeni var sasaldēt un iztvaikot, no aukstumā verdoša ūdens var pagatavot sarmu, tam var piešķirt krāsu, garšu un smaržu. Gaisu ir interesanti atklāt: radīt Dažādi ceļi vējš, ielej ūdeni no krāna un vēro gaisa burbuļu parādīšanos uz caurspīdīga trauka sieniņām, iemet ūdenī mazus priekšmetus un ievēro, kā burbuļi ceļas uz augšu. Koku un akmeni var salīdzināt pēc cietības: piespiežot tos ar naglu, zīme bedrītes veidā paliek tikai uz koka, tas palīdz bērniem saprast, kāpēc vāveres un citi kāpšanas dzīvnieki viegli pārvietojas pa kokiem.

Audzējot zaļos sīpolus, tiek veikti interesanti eksperimenti ar visu vecuma grupu bērniem. Jau iekšā jaunākā grupa Divās stikla burkās varat ievietot divus vienādus sīpolus, bet vienā no tiem ielejiet tikai ūdeni. Bērni novēro dažādus sīpolu stāvokļus, un laika gaitā atšķirība starp tiem palielināsies: ūdens burkā sīpols sāks dīgt (tam attīstīsies saknes un zaļumi); burciņā bez ūdens sīpols paliks gandrīz nemainīgs. Ar bērniem vidējās grupas Eksperimentu ar sīpoliem var veikt dažādi: abus sīpolus liek ūdenī, bet vienu burciņu novieto tumšā vietā, bet otru atstāj uz palodzes. Sīpolpuķu novērojumi un salīdzināšana parādīs, ka tie aug dažādi: uz palodzes - normāli, bet tumsā dīgstošās lapas būs dzeltenas un savērpušās gaismas trūkuma dēļ. Vecākajā grupā var likt trīs sīpolu burkas: vienu tumsā; otrs - vēsā, bet gaišā vietā; trešais ir normāli - siltā istabā uz loga. Bērni vēros dažādu apstākļu ietekmi uz sīpolu augšanu - aukstumā sīpoli nedīgs vispār vai dīgs ļoti lēni; tumsā parādīsies dzeltenas, neglītas lapas. Tikai trīs pamatnosacījumu (siltums, mitrums, gaisma) kombinācija nodrošinās labu apstādījumu strauju augšanu.

Skolas sagatavošanas grupā vienlaikus var ievietot četras burkas ar tiem pašiem sīpoliem, bet iekšā dažādi apstākļi(bez ūdens, bez gaismas, bez siltuma, normālos apstākļos). Svarīgi paturēt prātā šādu apstākli - katrā konkrētajā gadījumā eksperiments tiek veikts tikai ar vienu novirzi no normāliem apstākļiem: spuldze bez ūdens jātur silta un gaismā; spuldzei tumsā jābūt ar ūdeni un siltai; Kad spuldze ir auksta, tā jāpakļauj gaismai un ūdenim. Tas rada tīrību (bērni ir nepārprotami pārliecināti par katra nosacījuma un visa apstākļu kompleksa nozīmi augu augšanai) un pieredzes vienkāršību (bērni redz to, kas viņiem ir viegli saprotams un uztverams).

Eksperimentālās situācijas rezultātu novērošanai jānotiek pēc vienas un tās pašas loģiskās shēmas, kas ietver sekojošus punktus: objekta stāvokļa noteikšana, ārējo parametru maiņa, apstākļi (t.i. cēloņi), kas izraisīja izmaiņas, dažādu objektu salīdzināšana. . Piemēram, katru reizi, kad sīpols iestādīts ūdenī, jāapsver šādi: kas aug burkā? Kas ir mainījies spuldzē? Kādas ir lapas, saknes un pats sīpols? Kāpēc tas ir mainījies, kāpēc lapas kļuvušas garākas, kāpēc to ir bijis vairāk? Kādi apstākļi palīdz sīpolam augt? Sīpolu salīdzināšana, no kurām katra tika pārbaudīta saskaņā ar šo shēmu, palīdzēs bērniem vispirms noteikt ārējās atšķirības un pēc tam dažādos apstākļus, kas noteica šo atšķirību.

Tātad elementārie eksperimenti ir īpaša novērošanas forma, kurā skaidri un skaidri izpaužas augu, dzīvnieku dzīvībai svarīgā darbība un to saistība ar vidi.

Kontroles jautājumi
1. Kas ir elementāri eksperimenti ar dabas objektiem?
2. Kādus eksperimentus var parādīt pirmsskolas vecuma bērniem?
3. Kā mums būtu jāņem vērā eksperimentālās situācijas ar bērniem rezultāti?
4. Ko eksperimenti ar dabas objektiem sniedz bērnu vides izglītībai?

Vingrinājums
Mājās liek trīs sīpolus trīs burkās ar ūdeni: vienu sīpolu nogriež no augšas par 1-1,5 cm, otru nomizo, bet ar trešo neko nedari. Divas nedēļas uzraugiet to attīstību un zaļo augšanu. Pierakstiet savus novērojumus piezīmju grāmatiņā.


Modelēšanas un uzskates līdzekļu loma bērnu vides izglītībā.
Grafiskie modeļi un modelēšanas aktivitātes bērnu iepazīstināšanas procesā ar dabu.
Pirmsskolas vecuma bērnu zināšanas par apkārtējo pasauli un dabas parādībām ir iespējamas ne tikai ar novērojumiem – modelēšanas aktivitātes var lieliski palīdzēt tajā. Dabas parādību daudzveidība, kas veido bērnu tuvāko vidi, rada priekšstatu par viņu vieglu izziņu novērošanas procesā. Taču daudzu dzīvnieku kautrība un slēptais dzīvesveids, attīstīto organismu vai sezonālo dabas parādību paplašinātā mainīgums, kā arī neredzamas saiknes un atkarības dabiskajās kopienās rada objektīvas grūtības pirmsskolas vecuma bērniem, kuru garīgā darbība ir sākumstadijā. Tas rada nepieciešamību modelēt noteiktas parādības un dabas objektus.

Modelis ir objektīvs, grafisks vai praktisks kaut kā attēlojums, un modeļa izveides procesu sauc par modelēšanas darbību. Piemēram, globuss ir priekšmeta Zemes modelis, un tā izgatavošanu skolotāja kopā ar bērniem var saukt par modelēšanas nodarbi.

Modeļa galvenā īpašība ir tā, ka tas atspoguļo, satur būtiskās dabas iezīmes un ērtā veidā atveido modelētā objekta nozīmīgākos aspektus un īpašības. Jebkuru bumbu var saukt par Zemes modeli, bet tikai pēc vienas pazīmes - tās sfēriskās formas. Globuss kā subjekta modelis reproducē liels skaits Mūsu planētas būtiskas iezīmes ir kontinenti un okeāni, jūras un upes, kalni un ielejas, štati un pilsētas, kas korelē mērogā. Uz zemeslodes mēs atrodam Zemes polus pēc meridiāniem un paralēlēm, mēs varam noteikt jebkura punkta atrašanās vietu. Ģeogrāfiskā karte ir arī Zemes modelis, taču tā attēlo planētu papīra plaknē. Globuss un karte ir objekti, kas palīdz orientēties plašā telpā un ceļot pa valstīm un kontinentiem, neizejot no mājām.

Ar pirmsskolas vecuma bērniem jūs varat izveidot un izmantot visvairāk dažādi modeļi. Nozīmīgākie no tiem ir dabas kalendāri – grafiski modeļi, kas atspoguļo dažādas, ilgstošas ​​parādības un notikumus dabā. Jebkurš dabas kalendārs ir liela nozīme bērnu vides izglītībai no diviem viedokļiem: vispirms tiek radīts (parādību modelēšana), pēc tam tiek izmantots izglītības vai izglītības procesā. Ir trīs veidu kalendāri, kas tiek plaši izmantoti pirmsskolas iestādes un atspoguļo tās dabas parādības, kas atrodas bērnu redzes laukā un veido biežu novērojumu saturu.

Sezonālo dabas parādību novērojumu kalendārs

Šis kalendārs atspoguļo dabas stāvokli (nedzīvā, floras un faunas) nedēļā, kad notiek ikdienas novērojumi (skatīt iepriekš). Kalendāra lapas aizpildīšana, t.i. novērojumu reģistrēšana, kas ir neatņemama “iknedēļas metodikas” sastāvdaļa bērnu iepazīstināšanai ar sezonālām dabas parādībām. Sagatavošanas skolas grupas kalendāra lapai, kas paredzēta visai novērojumu nedēļai, ir šādi parametri: laiku attēlo parasts “mēnesis” ar četrām pilnām septiņu dienu nedēļām; nedzīvā daba tiek attēlota ar “laika apstākļu” kolonnu ar septiņiem logiem katrai nedēļas dienai (optimāli: otrajai vai trešajai), kad notiek novērojumi; savvaļas dzīvnieki -> šī ir liela nedalīta lapas daļa, uz kuras attēla veidā ir attēlota veģetācija (1-2 koki, krūms), zemsedze un dzīvnieki (galvenokārt putni un kukaiņi), kas šobrīd redzami .

Kalendāra aizpildīšana, t.i. Pati modelēšana tiek veikta, izmantojot ikonas un zīmējumus, pilnībā ievērojot novērojumus. Katru dienu pēc pastaigas, kuras laikā bērni vēro dabu, viņi skolotājas vadībā pārkrāso nedēļas dienas šūnu un attiecīgajā logā ar ikonām attēlo laikapstākļus. Nedēļas vidū, apskatot kalendārā attēlošanai izvēlēto zemsedzi, koku un krūmu, pirmsskolas vecuma bērni tos ievelk ailē “Savvaļas dzīvnieki”. Nedēļas beigās pēc īpašas putnu, kukaiņu un citu sezonāli sastopamu dzīvnieku vērošanas bērni tos attēlo ar ikonām vai zīmējumiem ailē “Savvaļas daba”, t.i. papildināt esošo ainavu. Rezultātā aizpildītajā kalendāra lapā ir: krāsainas šūnas vienas nedēļas dienām (trīs nedēļu ailes paliek baltas), ikonām pildīti “laika laikapstākļi”, ainavas zīmējums, kurā attēlots koks, krūms, zemsedze un daži dzīvnieki. - viss atbilst konkrētam dabas stāvokļa momentam .

Tādējādi aizpildīta kalendāra lapa ir grafisks dabas stāvokļa modelis noteiktam gadalaika periodam, modelis, kas apvieno reālistisku dabas attēlojumu ar atsevišķu parādību simbolisku apzīmējumu. Svarīga lomaŠajā simulācijā tiek izmantota īpaša kalendāra lapa, uz kuras attēlotas ikonas un simboli – tas palīdz pareizi aizpildīt kalendāru. Katrai nedēļas dienai ir savs krāsu apzīmējums, vispieņemamākā ir varavīksnes krāsu shēma: pirmdiena - violeta, otrdiena - zila, trešdiena - zila, ceturtdiena - zaļa, piektdiena - dzeltena, sestdiena - oranža, svētdiena - sarkana. Laikapstākļu ikonas ir mazas piktogrammas, shematiskas, bet bērniem saprotamas saules, lietus, sniega utt. Par karstuma un aukstuma pakāpi norāda shematisks vīrieša attēls, kas krāsots simboliskā krāsā: karstumā - sarkans, siltā laikā - dzeltens, vēsā laikā - zaļš, bet salnā - zils. Dzīvniekus var attēlot gan ar zīmējumiem, gan ar ikonām (piemēram, putni - ar sugai raksturīgās krāsas “atzīmēm”).""

Kalendāra aizpildīšana, t.i. modelēšanas darbība ir svarīgs ekoloģisks un pedagoģisks process, ko ikdienā veic bērni skolotāja vadībā. Lai šī nodarbe nesagādātu grūtības pieaugušajiem un sagādātu prieku pirmsskolas vecuma bērniem, varat izmantot īpašu tehniku: zīmēt uz trafaretiem ar zīmuļiem. Skolotājs ar viņu palīdzību veido trafaretus no bieza caurspīdīga polietilēna, bērni var viegli un ātri izkrāsot nedēļas dienas, iezīmēt laikapstākļus, izveidot koka zīmējumu. Dažos gadījumos zīmuļa zīmējums tiek papildināts ar krāsu, kas atvieglos ainavas veidošanu kalendārā: sniegs uz zemes, zaļa vai dzeltena lapotne uz koka, zāle pavasarī vai vasarā var būt labi attēlota guašā vai akvarelis.

Ir ļoti svarīgi, lai zīmējums pareizi atspoguļotu dabas stāvokli: tikai šajā gadījumā kalendārs kļūst par modeli. Piemēram, pārbaudot bērzu ar bērniem septembra trešajā nedēļā, skolotājs pievērš uzmanību šādiem punktiem: kokam daudz vai maz lapu; vai zem tā uz zemes ir lapas; kur to ir vairāk - uz koka vai uz zemes; kādā krāsā ir lapas uz bērza koka, zem tā; kuras lapas uz koka ir vairāk - zaļas vai dzeltenas; kur ir zaļās lapas (augšā, vainaga apakšā vai sānos), un kur dzeltenās; cik skaistas ir zelta lapas uz koši zaļās zāles. Tas viss ir svarīgi, lai rudens sākumā pareizi attēlotu koku, krūmu un zemsedzes stāvokli kalendārā. Vienlaikus ir svarīgi izvēlēties zīmuļus un krāsas, lai tie nodotu dabas rudens krāsas pēc iespējas tuvāk dabai. Līdzīgs raksts oktobra trešajā nedēļā izskatīsies savādāk: bērzam paliks maz lapu, tās visas būs dzeltenas, bet zem visa zeme būs nokaisīta ar zelta lapām utt.

Un ainava ar bērzu novembrī būs pavisam citāda: koks kails, kritušās lapas vairs nav koši dzeltenas, bet nokaltušas brūnas, zāle nokaltusi, dzeltena vai arī nokaltusi, peļķes un mitra zeme. Lai izveidotu šādu ainavu, nepieciešami citi zīmuļi un krāsas.

Nedēļas laika novērojumi un to ierakstīšana kalendārā ir “momentuzņēmums” no dabas stāvokļa noteiktā sezonas periodā. Visas sezonas modelis tiek iegūts, veicot šādus darbus katru mēnesi: trīs aizpildītās kalendāra lapas (piemēram, septembris, oktobris, novembris) konsekventi atspoguļo trīs rudens periodus - tā sākumu, augstumu, beigas. Kalendārs skaidri parāda rudens izmaiņu dinamiku dabā, tas atspoguļo savvaļas dzīvnieku stāvokļa atkarību no laikapstākļiem un klimatiskajiem faktoriem. Tāpēc sezonālo izmaiņu kalendārs dabā kļūst par ekoloģisku modeli, kurā vizuāli un vienlaikus tiek pasniegta sezona ar tās būtiski mainīgajām īpašībām.

Aizpildītās 12 mēnešu kalendāra lapas ir gadalaiku dabas izmaiņu modelis. Šādas modelēšanas vērtība ir liela: kalendārus aizpilda paši bērni, pamatojoties uz tiešiem novērojumiem dabā; glīti un pareizi aizpildīti kalendāri pārvēršas par labu uzskates līdzekli, ko var izmantot dažādiem mērķiem un dažādos izglītības procesa brīžos.

Ar bērniem vecākā grupa tiek izveidots tas pats kalendārs, tā saturs ir nedaudz vienkāršāks nekā sagatavošanas grupā skolai: kolonna “Laiks” var sastāvēt no vienas nedēļas, ailē “Savvaļas daba” obligātie elementi ir viens koks un zemes segums.

Zemes segumam vienmēr ir izteiktas sezonālās īpašības. Piemēram, iekšā vidējā josla Krievijā septembris ir zaļa zāle, daudz zied rudens augi(asteres, kliņģerītes, zelta bumbiņas utt.), šur tur nokritušas lapas; oktobrī visu klāj lapu paklājs, tās ir dažādās krāsās, ziedu vairs nav, zāle dzeltena; novembrī uz zemes ir peļķes, lapas kļuvušas neglītas krāsas segumā, nav ne zāles, ne ziedu, dažreiz ir sniegs; martā dominē sniega sega ar retiem atkusušiem kailas sarkanīgas zemes plankumiem; Aprīlis ir rets, maigs zaļums, māllēpes krūmi, ēnainas vietas Joprojām ir kaili zemes pleķi; Maijs ir sulīgs jauns zaļums, daudz dzeltenu pienenes utt.; vasarā katram mēnesim ir savi ziedi - tie jāiezīmē kalendārā; Ziemā zemsedze ir vienmērīgi sniegota vienu mēnesi no cita atšķiras tikai ar sniega segas biezumu. Tāpēc skolotājs izmanto sniega mērīšanas nūju, ar kuru viņš un bērni mēra tā dziļumu dažādās vietnes vietās. Kalendāra ziemas lappusēs pa kreisi vai pa labi tiek uzzīmēts viens un tas pats sniega mērītājs ar parastajiem dalījumiem. Bērni kalendārā zīmē sniegu ar baltu guašu tā biezums atbilst izmēriem. Rezultātā janvāra kalendārā sniega josla būs platāka nekā tā pati josla decembra lapā, bet februārī tā būs vēl platāka.

Laikapstākļu svārstībām nav būtiskas nozīmes, sezonālo izmaiņu modelis dabā izpaužas jebkurā gadījumā, jo tas ir saistīts ar mūsu planētas kustību ap Sauli, ar siltuma un gaismas pieaugumu un samazināšanos uz Zemes. Tāpēc kalendārs, kurā attēlota daba aprīlī, būs citādāks nekā martā vai maijā – tāda ir sezonālo dabas parādību grafiskā modeļa būtība. (Tas attiecas uz visiem platuma grādiem un nav atkarīgs no apgabala klimata.)

Sezonālo izmaiņu kalendārs dabā jaunāka un vidēja vecuma bērniem ir attēlu kopums, kurā attēlotas atsevišķas nedzīvas dabas parādības un viens uz vietas augošs koks, dažādās sezonālās variācijās. Novērojumi tiek veikti arī vienu nedēļu mēnesī, bet bērni 3-4 gadus veci neko nezīmē, t.i. nerada sezonālo izmaiņu modeļus dabā tādā izpratnē un formā, kā to dara vecāki pirmsskolas vecuma bērni. Viņi ar iepriekš sagatavotiem attēliem parāda (reģistrē) parādības, kuras viņi novēroja pastaigas laikā. Šī ir sava veida sagatavošanās grafiskajai modelēšanai.

Skolotājs pats veido šādu attēlu komplektu. Labākais variants- 6 bildes vienai sezonai - pa divām bildēm sezonas sākumam, augstumam un beigām: uz vienas koks ir attēlots mierīgā laikā, bet otrā vējainā laikā.

Sagatavošanās grafiskajai modelēšanai ir arī spēles tehnika - kartona lelles ģērbšana pastaigā. Atgriežoties no ielas, bērni atrod atbilstošos laikapstākļu attēlus, novieto tos uz statīva un kopā ar skolotāju ietērpj lelli ielai tā, kā bija ģērbušies paši, “izlaiž uz vienu staigāt” (novietojiet to pie attēliem). Šo darbību mērķis ir iemācīt bērniem, izmantojot rotaļīgu tehniku, apzīmēt temperatūras parādības - karstuma un aukstuma pakāpi (vecākajās grupās pirmsskolas vecuma bērni šīs parādības apzīmē ar ikonu “Cilvēks”, strādājot ar attēliem un a lelle, kas tiek veikta ar jaunāko un vidējo grupu bērniem, pirms sezonas parādību kalendāra aizpildīšanas, t.i. sagatavo grafiskās modelēšanas procesu.

Kalendāri dzīvo būtņu augšanas un attīstības novērošanai

Otrs grafiskās modelēšanas veids ir augu vai dzīvnieka augšanas un attīstības novērojumu kalendāra izveide. Ir daudz vieglāk reģistrēt izmaiņas augošajos augos nekā izmaiņas jaunos dzīvniekos. Tas izskaidrojams ar to, ka pēdējiem ir uzvedība, un tāpēc tie augšanas un attīstības laikā iegūst ne tikai jaunas ārējās iezīmes, bet arī jaunus uzvedības aspektus. Piemēram, tikko dzimis kāmis ir mazs, bez apmatojuma, rozā, neaktīvs un pārsvarā guļ. Laika gaitā tas pārklājas ar kažokādu, atver acis, sāk celties kājās un pārvietoties pa ligzdas telpu. Tālāk viņam augot attīstību raksturojošās izmaiņas izpaužas galvenokārt uzvedībā: viņš kļūst veikls - skrien, kāpj, visu košļā, spēlējas, griežas ritenī, cīnās ar citiem jaunajiem kāmjiem, bēg no tiem vai panāk.

Tieši uzvedība atšķir jaunus indivīdus no pieaugušas mātes, kuras dzīvesveids ir pavisam citāds - viņa turpina barot ar pienu un sargāt un rūpēties par pēcnācējiem.

Zīdītāju attīstības modeļa izveide, izmantojot kāmjus kā piemēru, ir interesants process bērniem, ko vislabāk izdarīt ar gatavu attēlu palīdzību. Tas ir īpaši svarīgi pirmajās desmit dienās pēc mazo kāmju piedzimšanas to slēptā dzīvesveida un ligzdas uzraudzības neiespējamības dēļ. Šajā gadījumā attēli papildina un ilustrē skolotājas stāstījumu par to, kas notiek mājā, kā izskatās un aug kāmji un kā par tiem rūpējas māte.

Attēlu komplektā ir iekļauti šādi punkti:

1) ligzdā guļ 2-3 jaundzimuši mazuļi;

2) māte guļ ligzdā, mazuļi viņu zīda;

3) ligzdā atrodas nedēļu veci kāmji (sākuši segt ar matiem, atvērt acis, stāvēt uz kājām);

4) divas nedēļas veci mazuļi sāka iziet no mājas, bet māte viņus ievelk ligzdā, uztraucas, sargā;

5) trīs nedēļas veci kāmji mēģina ēst paši un izpētīt tuvāko telpu;

6) četras nedēļas veci kāmji skrien viens pēc otra, uzkāpj uz mājas, iekāpj ritenī, cīnās un spēlējas.

Kāmju augšanas un attīstības modelēšanu var veikt uz 4 ainavas izmēra balta būvpapīra lapām, no kurām katra atbilst vienai dzīvnieka attīstības nedēļai. 2-4 lapas apakšā ir “nedēļas” josla, kuru bērni krāso atbilstošās krāsās vai veido aplikāciju no krāsainiem kvadrātiņiem. Lapas pārējā daļa ir aizpildīta ar gataviem attēliem, kuros attēloti mazi dzīvnieki (to stāvoklis un uzvedība atbilst vecumam). Attēlus var ievietot spraugās vai īslaicīgi piestiprināt citā veidā. Rezultātā ir izveidots mazuļu augšanas un attīstības kalendārs, kas būtībā ir modelis, kas ar attēlu palīdzību atspoguļo dzīvnieka organisma morfofunkcionālās izmaiņas ontoģenēzes procesā.

Izmantojot rasējumus, tiek veikta arī augu augšanas un attīstības modelēšana. Tas varētu būt redīsu vai gurķu augšanas vērošanas kalendārs. Visās vecuma grupās reizi nedēļā var ierakstīt (zīmēt uz atsevišķām lapām) dīgšanu burciņās sīpols. Grafiskais modelis būs īpaši interesants, ja īpaši izveidotas eksperimentālās situācijas dažādos apstākļos dīgst vairākas spuldzes un katrā lapā ir attēlota daudzkrāsaina laika josla - “nedēļa”. Visi zīmējumi veidoti, izmantojot divus kartona trafaretus – burciņu un sīpolu. Bērni labprāt tos izseko, zīmē saknes un zaļumus, t.i. viegli pavairot dabu. Šādu modeli sīpolu audzēšanas novērojumu kalendāra veidā var izveidot gan ar jaunākiem, gan vecākiem pirmsskolas vecuma bērniem. Ar laiku sīpols tiek apēsts, burciņa ar sīpolu tiek izmesta, bet modelis paliek - to var apskatīt daudzkārt gan brīvajā laikā, gan speciālajās nodarbībās.

Kalendārs, kurā tas ierakstīts, izskatās nedaudz savādāk! dārzeņu kultūras (piemēram, strauji augošu redīsu) augšana atklāta zeme. Katrā šāda kalendāra lapā papildus paša auga attēlam ir norādīti parametri: laiks (“nedēļa”), kurā augs mainās; apstākļi, kādos notiek kultūraugu augšana (laika apstākļi apvienojumā ar kopšanas darbu). Tādējādi redīsu augšanas un attīstības modelēšana nozīmē ikdienas nedēļas dienas iekrāsošanu un laikapstākļu fiksēšanu, darba operāciju atzīmēšanu dienās, kad tās tika veiktas, iknedēļas apskati un auga zīmēšanu ar visām tā jaunajām iezīmēm. Šāds kalendārs ir pilnvērtīgs ekoloģiskā satura grafiskais modelis: tas skaidri parāda auga morfofunkcionālās izmaiņas attiecībā pret tā dzīvotni. Glīti un pareizi aizpildīts, spilgtas krāsas kalendārs kļūst par labu demonstrācijas līdzekli, ko izmanto visdažādākajās izglītības iespējās un darbā ar bērniem. Kalendāru var apskatīt rudenī un ziemā, kad redīsi neaug, pavasarī - kad tie vēl tikai gatavojas to sēšanai. Vispār bērniem kalendāru ir interesanti skatīties, jo viņi paši zīmēja, strādāja un novāca ražu, pēc tam ēda redīsu salātus.

Ziemas barošanas organizēšana.

Putnu vērošanas kalendārs

Putnu barošana ziemā ir viena no svarīgākajām saglabāšanas un vides aizsardzības aktivitātēm, kuras pareiza organizēšana var sniegt reālu palīdzību to sugu daudzveidības saglabāšanā. Putnu barošana ir vienkārša, taču pedagoģiski piemērota un ļoti efektīva izglītojoša attieksme pasākums, kurā var piedalīties visu vecuma grupu bērni. Putni ziemā izsalkuši: dienas gaišais laiks ir īss, barības ir maz, enerģijas izmaksas grūti izdomāt. Īpaši grūti viņiem ir smagas sals: no aukstuma, bet galvenokārt no bada.

Organizējot putnu barošanu ziemā, skolotājs rīkojas šādi:

Tas sāk barot (Krievijas centrālajā daļā) oktobra beigās - novembra sākumā (šajā laikā ziemojošie putni tuvojas cilvēku mājokļiem, meklējot pārtiku).

Bērnudārza teritorijā ievērojamā attālumā viens no otra (nevis blakus rotaļu laukumi) tiek piekārtas vairākas stacionāras koka padeves - ar ātrumu viens 2-3 grupām. Tos var piekārt pie otrā stāva logiem vai vietās, kur tie būs labi redzami no logiem.

Skolotāji māca bērniem savākt maizes drupatas un sausās labības pārpalikumus īpaša burka ar vāku, regulāri novieto uz barotavām barību un siltajā sezonā savākto savvaļas garšaugu sēklas. Grupas, kas pievienotas vienai barotavai, pēc putnu barošanas nedēļu, nomaina viena otru un uzrauga to, lai nebūtu pārtraukumu.

Liela nozīme ir skaidrai putnu barošanas organizācijai ziemas sākumā: putni pierod pie barošanās vietas - zīlītes, baloži, zvirbuļu bari uzturas vietas tuvumā, regulāri parādās pie barotavām un gaida cilvēkus uz barošanas vietas. tuvējo koku un krūmu zari. Pēc Jaunā gada sākas ziemojošo putnu novērojumu cikls. Tajā pašā laikā novērojumus fiksē īpašā kalendārā vienu līdz divas nedēļas. Šis kalendārs, tāpat kā citi, ir modelis. Tam ir trīs pakāpeniski pieaugošas sarežģītības modifikācijas: jaunākā un vidējā vecuma, vecāko un sagatavošanas skolu grupām.

Kalendārs jaunākiem pirmsskolas vecuma bērniem, kā arī augšējā daļa vecākās grupas kalendāri ir piepildīti ar kartītēm ar ziemojošu putnu zīmējumiem. Novērojumi šādā veidā tiek ierakstīti katru dienu no jauna un neatstāj grafiskas “pēdas”. Vecākās grupas kalendāra apakšējā daļa un viss sagatavošanas grupas kalendārs tiek aizpildīts atšķirīgi: katru dienu atbilstošās dienas svītrās tiek ievietotas krāsainas “atzīmes” (simbolisks putnu apzīmējums).

Kalendāri atšķiras ne tikai ar novērojumu ierakstīšanas veidu, bet arī pēc satura. Simulētā satura apjoms vecākiem pirmsskolas vecuma bērniem ir daudz lielāks: tiek ievadīts laika parametrs (nedēļas dienas), dažādas funkcijas putnu uzvedība (kurš gaida barību, kurš ēd uz barotavas un kurš atrodas zem tās, kurš lido pāri teritorijai un vēro putnu vakariņas). Skolas sagatavošanas grupu kalendārā var ierakstīt laikapstākļus un barības sastāvu (ārējos apstākļus), pret kuriem putni apmeklē barošanās vietu.

Kalendāra ievadīšana trīs reizes skolas sagatavošanas grupā - pašā barošanas sākumā (oktobra beigās), tā augstumā (janvārī) un marta beigās - ļauj izsekot putnu sastāva izmaiņu dinamikai. kas saistīti ar to rudens-pavasara migrācijām: rudenī vēl var pamanīt savvaļas pīles, redzēt dzērvju lidojumu, martā - ierakstīt kalendārā stīļu un pīļu ierašanos. Tādējādi vecākie pirmsskolas vecuma bērni veidos detalizētāku grafisko putnu dzīves modeli aukstajā sezonā nekā iepriekšējā grupā. Labi izstrādāti, skaidri uzzīmēti ziemas putnu vērošanas kalendāri kļūst par vizuāliem demonstrējumu palīglīdzekļiem, kurus var izmantot visdažādākajos veidos.

Kontroles jautājumi


1. Kas ir modelēšanas un modelēšanas aktivitātes, iepazīstinot bērnus ar dabu? Kāpēc dabā nav pietiekami daudz novērojumu?
2. Kādi modeļi pastāv? Kas ir grafiskais modelis?
3. Kā kalendārā tiek modelētas sezonālās dabas parādības? Kā kalendāri atšķiras dažādām vecuma grupām?
4. Ko atspoguļo 12 lappušu garais gada kalendārs? Kāpēc to var saukt par dabas sezonālo izmaiņu ekoloģisko modeli?
5. Kā tiek modelēta augu augšana un attīstība? Kā dažādās vecuma grupās atšķiras sīpolu augšanas novērošanas kalendāri? Vai šie kalendāri ir modelis?
6. Kā tiek izveidots kalendārs atklātā zemē augošas dārzeņu (vai puķu) kultūras attīstības uzraudzībai? Kāpēc šādu kalendāru var saukt par grafisko modeli, ekoloģisko modeli?
7. Kā tiek modelēta dzīvnieku augšana un attīstība? Kas šajā kalendārā ir unikāls?
8. Kā tiek organizēta putnu barošana ziemā? Kāda ir tā vides nozīme? Ko tas dod izglītības procesam, bērnu vides izglītībai?
9. Kā tiek modelēta putnu dzīves aktivitāte ziemā? Kā putnu vērošanas kalendāri atšķiras dažādās vecuma grupās?
10. Kuras grupas (jaunākās vai sagatavošanas skolas) kalendāru var saukt par ekoloģisko modeli? Ko tas atspoguļo?

Uzdevums studentiem

Stikla burkās ievietojiet divus sīpolus dīgšanai un novietojiet tos dažādos apstākļos. Izveidojiet trafaretus, lai attēlotu augošu sīpolu. Vērojiet to mēnesi, katru nedēļu ierakstot (skicējot) kalendārā. Katrā lapā uzzīmējiet laika joslu un savienojiet tos ekrānā.

Uzdevums skolotājam

Mācību gada sākumā sadaliet skolēnus 10 grupās, katrai no tām piešķirot kalendāra lappusi sezonālo dabas parādību novērojumiem vienā no mēnešiem. Tādējādi studenti mācību gada laikā (no septembra līdz jūnijam ieskaitot) kolektīvi vēros un pārdomās kalendārās izmaiņas augu, dzīvnieku, nedzīvās dabas stāvoklī. Kalendārā ir jāattēlo divu veidu koki un viena veida krūmi, kas aug pie skolotāju sagatavošanas skolas (mācību koledžas), un rūpīgi jāzīmē izmaiņas zemes segumā.

Grupai, kura kalendāru veido pirmā (septembrī), kad materiāls vēl nav apgūts, skolotājs sniedz individuālus paskaidrojumus, aicina patstāvīgi iepazīties ar mācību grāmatas materiālu (veicinot ar atzīmēm), ik mēnesi pārbauda. kalendāra nākamās lappuses gatavību, un izmanto tos, aptverot tēmu. Uz vasaras mēnešiem (jūlijs, augusts) viņš aicina ikvienu turpināt novērojumus un ierakstīt kalendāros saviem spēkiem.



mob_info